DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

    Š T Ě Ň Á T K A  (Jack Russell Teriér)

Péče o štěně
Všechna štěnátka jsou už u nových majitelů!!

 

 

 

Pokud si pořídíme štěňátko, měli bychom si uvědomit, že se štěňátkem nejsou jenom radosti, ale také i starosti. Nejdůležitější je, abychom psa naučili základním zvykům už od malička.


                                         Nácvik čistoty

S nácvikem čistoty je třeba začít ihned od odběru štěněte. Štěně většinou potřebuje vykonat svou potřebu po probuzení nebo po jídle. Pokud máte zahradu a trávíte většinu času doma, máte nejlepší předpoklady k tomu, aby se naučilo vykonávat potřebu mimo dům co nejdříve. Pokud bydlíte v bytě, musíte se rozhodnout, zda nejprve budete štěně učit chodit na noviny v bytě, nebo hned od začátku zahájíte nácvik čistoty venčením.

Občas se štěněti stane nehoda i v bytě, nikdy ho však za to netrestejte, mohlo by to mít nežádoucí následky.

 


Nácvik hygieny štěněte na noviny

Pokud je štěně v ohrádce, patrně si k vykonání potřeby vybere koutek v protilehlém rohu pelíšku. Připravte tam štěněti noviny, až zaznamenáte některých ze signálů, štěně ihned vezměte a odejděte s ním ven. Štěně nenoste, nechte jej běžet za sebou, aby poznalo cestu. Za vykonání potřeby venku jej pochvalte a odměňte např. piškotem.

Za účelem čurání venku se vezme pejsek na vodítko, a zarytě se stojí na místě, až se vyčurá. Po pochvale se pak teprve pejsek pouští  vyběhat. Pejsek si posléze uvědomí, že čím dříve se vyčurá, tím dříve bude puštěn.

 

                          Výběr stravy            

Poraďte se s veterinárním lékařem, jaké by měl váš pes používat krmivo, aby byl zdravý a neměl zdravotní problémy. Ze začátku je dobré dávat štěněti stejné krmivo, na které byl zvyklý od předchozího majitele . Může se stát to, jestliže ihned přejdete na jiné krmivo, že štěně může dostat průjem. Proto pokud nechcete zůstat u zvoleného krmiva, které dostávalo u předchozího majitele, postupně přimíchávejte krmivo, které chcete, aby štěně do budoucnosti dostávalo.

 

                     Očkování a odčervení

Očkování provádíme v době mezi 6. - 9. týdnem života. Jelikož obranné látky v těle po odstavení od feny postupně klesají. Očkuje se vakcína DHPPi - což znamená D - psinka, H - zánět jater, P - parvoviróza, Pi - parainfluenza.

Další očkování se provádí za 21. dní, tj. 9 - 12 týden a to vakcínou DHPPiL - kde L znamená leptospirózu.

Poslední třetí přeočkování se provádí za 28. dní, tj. 12 - 16 týden. Používá se vakcína DHPPiL+R (+R znamená vzteklina). V této době je již imunitní systém štěňat vyzrálý. Jen pro zajímavost. Existují ještě další označení vakcíny jako např. C - koronaviróza, B - lymská borelióza apod.
Další očkování se provádí periodicky každý rok dle očkovacího kalendáře.

Neměli bychom zapomínat i na pravidelné odčervování (ať už pastou či tabletami), které bývá:

1. odčervení - ve dvou týdnech štěněte

2. odčervení - po 14 dnechdo věku 8. týdne

3. odčervení - ve 3. měsíci a dále již dle odčervovacího plánu 1 - 2 x za rok.

 


 


 

 Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek